3D Oyunları

3d-oyunlarUnity 3D, bir – motorudur. – ve teknoloji dünyasına getirdiği en mühim yenilik, gelişmiş özelliklere – 3d oyunlar bilgisayara kurulmadan oynanmasını olanak tanımak olmuştur. Unity 3D motorunu kullanan oyunlar, Unity Internet Player eklentisi sayesinde hiçbir kurulum işlemi olmadan internet tarayıcı üzerinden çalışabilmektedir. Bu yönü sayesinde oyunlar bilgisayara ek olarak az yüklenirken bir oyuncuyu yepyeni PC – zahmetinden kurtarmış olabilir . Diğer yandan – üreticileri, oyunu kendisinin sunucularından oynattıkları için korsan oyuna çare bulmuş olabilir . Unity 3D motoru ile yazılmış oyunlara misal olarak Battlestar Galactica Online verilebilir.

Unity’nin – yapımcılarına sağladığı bir başka kolaylık da Unity ile geliştirilen bir oyunun herhangi bir altyapı değişikliğine gerek olmadan değişik platformlara (PC, Mac, Internet , iOS, Android) cazip olarak derlenebilmesidir. Bu sayede PC için hazırlanan bir – bir tıklamayla Mac içerisinde çalışır duruma getirilebilir.

Unity son – pahalı diğer gelişmiş – motorlarının (Unreal Engine, Havok, ve benzeri .) sunduğu gelişmiş shader yazılımı, fizik motoru, animasyon editörü, occlusion culling buna benzeyen nitelikleri kullanıcılarına epeyce makul bir tutardan sunmaktadır.

Unity’nin diğer – motorlarından kudretli taraflarından biri de – geliştirme zamanında geliştiriciye program kodu yazma fırsatı vermesidir. Diğer – motorlarının ekserisi grafik ile kodu ayırmışken Unity ile grafik ve kod beraber çalışmaktadır. Bu faaliyet mantığı geliştiriciye esneklik sağlamakta, geliştirme süresini kısaltmaktadır.

Unity 3D an itibariyle 3 değişik skript lisan yapısını (Java Script, C# ve Boo) desteklemektedir.

Unity Internet Player eklentisi şu an Windows, GNU/Linux [1], Mac OS X, Android ve iOS işletim sistemlerinde desteklenmektedir. Kullanım için Adobe Flash Player, Adobe Shockwave ve Silverlight benzeridir. Eklenti bilgisayara kurulduktan bir sonra internet üzerindeki tüm Unity animasyonları, oyunlar ve diğer araç-gereçler internet tarayıcıyla kolaylıkla çalıştırılabilmektedir.

Unity – motoru 3.5 gelişitirici sürümü ile bu andan itibaren flash desteğine de kavuşmuştur. 3.5 Sürümü ile – yapımcıları hazırladıkları oyunları Flash 11 destekli cihazlarda oynanabilecek biçimde derleyebilmektedir.

3D Oyunlardan oynamak istiyorsanız http://www.3doyunlari.web.tr adresi

Reklamlar

,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: